[ חזרה ]

4541561_xs
ר.ס.ס. פוסטים אחרונים ספר לחבר הוסף לפייסבוק הוסף ציוץ בטויטר

מעקבים סמויים

מעקבים סמויים

ידע הוא כוח

בעולם בו ידע הוא כוח,אחת הדרכים להשיג אינפורמציה או ראייה שאינה משתמעת לשתי פנים היא באמצעות מעקב. מעקב סמוי מספק אפשרות לחוקר הפרטי לאסוף מידע רב ככל שניתן על מנת לבנות את תיק אליו נשכר ופעמים רבות המידע שהחוקר אוסף תוך כדי המעקב, עשויה להיות לו השפעה בזירה המשפטית.

 

המעקב והסברו

במעקה מתחקה החוקר הפרטי אחר מקום הימצאו של אדם ובחינה מדוקדקת של מעשיו במשך תקופת המעקב. החוקר הפרטי לומד את הרגליו ואת התנהגותו של הנעקב, ואוסף ראיות שיסייעו אחר כך בזירה המשפטית. במעקבים משתמשים כשרוצים לאסוף כמה שיותר אינפורמציה בפרק זמן קצר או לחילופין כשחושדים שאדם מסוים יעשה בזמן שהוגדר למעקב, מעשים שביכולתם להוביל או להוות ראיות בהמשך החקירה. המעקב הנפוץ ביותר הוא מעקב אחר בעל או אישה שחשודים בבגידה, אך יכול להיות מעקב גם אחר אנשים שנחשדים בהסתרת רכוש גנוב, בהפצת מידע עסקי למתחרים וכיוב'.

 

המטרה לערוך מעקב מקצועי ואיכותי קיימים כללי יסוד משפר שחשוב לשמור עליהם:

ראשית, עדיף שחוקר פרטי מנוסה בעל ידע ויכולת לבצע מעקב מקצועי בזמן הקצר ביותר יערוך את המעקב. מטרת המעקב היא השגת מידע; חוקר פרטי בעל ניסיון במעקבים, רכש עם השנים את העין שמאפשרת לו להפריד בין עיקר לתפל ולהבין בדיוק מה לחפש ואיפה.

 

חלק ניכר מהמעקבים כולל מעקב תנועתי, כלומר מעקב עם כלי רכב. כשעוקבים יש לבחור כלי רכב שייטמע בתוך התנועה, צריך לקחת בחשבון את התנאים הסביבתיים ולהתאים את אופי המעקב ואת מהלכו אליהם. חוקר פרטי טוב יתאים עצמו לתנאים בשטח או לכל שינוי בלו"ז של הנעקב. כשמבצעים מעקב יש להיות מוכנים לתפניות בלתי צפויות ולהתגבר על המכשולים מבלי לעורר חשד או תשומת לב, שכן דיסקרטיות היא שם המשחק.

 

היכולת לשמור על המרחב הפרטים של הנעקב, היא לא פחות חשובה. אל לו לחוקר הפרטי להטריד את הנעקב שלו וכל מעקב חייב להיעשות תוך שמירה מרבית על החוק. זוהי אחת הסיבות בגללה רצוי לבצע את המעקב באמצעות בלש פרטי ולא לבד, שהרי הלקוח עצמו עשוי לעתים [להיות להוט||לגלות להיטות רבה}} מדי ולסכן את המעקב בפזיזותו.

 

גם מעקב, כמו כל מבצע, דורש תכנון והכנות מראש. החוקר הפרטי צריך לעשות עבודת הכנה ששאפשר שתכלול תשאול של מזמין המעקב (במידה ומדובר באדם המכיר את סדר היום של הנעקב) או מעקב קצר שילמד את החוקר הפרטי אודות הרגליו של הנעקב. הכנה מראש מאפשרת לחוקר הפרטי לערוך מעקב שיש לו תכלית מדוייקת ובכך להימנע מבזבוז זמן ומשאבים של מזמין המעקב.

 

מעקב מקצועי יתבצע בדרך כלל על ידי שני חוקרים פרטיים בו זמנית וזאת כדי למנוע טעיות אנוש או ליצור גיבוי במידה ואחד החוקרים חייב להפסיק את המעקב מסיבות שונות. גם חוקרים פרטיים הם אנושיים וחוקר פרטי [לבדו||אחד||יחיד}} אינו יכול לערוך מעקב במהלך 24 שעות רצופות.

 

מטרתו העיקרית של מעקב היא התוצר, כלומר הראיות שהחוקר הפרטי מעלה בחכתו. חלק עיקרי נוסף בכל מעקב מקצועי הוא ציוד מעקב מתקדם שיכלול מצלמת וידיאו, מצלמת סטילס וסאונד. במידה וחלק מהמעקב מתבצע בלילה יש להתאים את הציוד מראש ולדאוג לאספקה של סוללות ושאר אזרים טכניים, על מנת להימנע ממצב שבו החוקר לא יכול לתעד ראיות. על החוקר הפרטי להכיר את הציוד הטכני שברשותו ולשלוט בו, כדי שאחר כך ראיות אלו יוכלו לשמש את הלקוח בשלב ההוכחה. כשעורכים סרט שמכיל ראיות צריך לעשות זאת בצורה מקצועית, הטובה ביותר.

 


[ חזרה ]
 
* שם מלא:
טלפון נייד:
* אימייל:
Captcha