[ חזרה ]

1337023_xs
ר.ס.ס. פוסטים אחרונים ספר לחבר הוסף לפייסבוק הוסף ציוץ בטויטר

מעקבים וחקירות

מעקבים וחקירות

לעקוב או לא לעקוב, זו השאלה

תועלת רבה מופקת מעריכת מעקבים ותצפיות סמויות, למשל:

 

חקירות, תצפיות ומעקבים בתחום מרמה ופלילים.

 

מעקבים וחקירות פרטיות למטרת מציאת גורמים המעורבים בגניבות ובזיוף כרטיסי אשראי, צ'קים, ביצוע "תרגילי עוקץ" ועוד.

 

מעקבים וחקירות סמויות בתחום הגנת המותג וקניין רוחני - גניבת מוצרים, יבוא אפור וזיופים בתחום האופנה, פרבצטיקה, מדיה, וכו', וחקירות סמויות בתחום גניבת זכויות יוצרים. תצפיות למניעת גניבות ופריצות במקומות ציבוריים; חניונים, קניונים, בתים פרטיים ועוד. בין היתר אנו מבצעים חקירות ממוקדות לאחר ביצוע הפריצה בפועל לבית/עסק הלקוח, ומנסים למצוא את הגורמים המעורבים, וביסוס תיק הוכחות לשם הגשתו לרשויות החוק.

 

בדיקת עיקוב - מעקבים סמויים המתבצעים לצורך בדיקה האם קיימים גורמים העוקבים אחר הלקוח?

מיהם גורמים אלו ומה כוונתם?

האם המעקב נערך על רקע עסקי גרידא או שמה פלילי?

בדיקת העיקוב נעשית על ידי צוותים בעלי ניסיון רב בתחום פעילות זה כאשר כאמור העיקוב הסמוי אחר הלקוח נעשה בתאום מלא עמו כדי להגיע לממצאים הרצויים.

 

מעקבים עסקיים - מניעת גניבת מידע ומודיעין עסקי: במקרים מסויימים עובדים בעסק מנצלים את מעמדם על מנת למכור את סודותיה המקצועיים של החברה בה הם מועסקים, לעסקים מתחרים.

מצידה השני של המשוואה, אפשר לבצע מעקב סמוי על המתחרים למטרת השגת מידע עסקי עליהם, אל לקוחותיהם ווכו'.

 

מידע נוסף על מעקבים ותצפיות

קורה וחוקרים ובלשים מוצאים עצמם מעורבים בתיקים שיצריכו תצפיות ומעקבים. לרוב יש צורך בחקירות ובמעקבים בתיקי חקירות גירושין ומעמד אישי, חקירות כלכליות, חקירות יכולת ומודיעין עסקי.

תצפית ומעקב נדרשים לפעמים גם בתיקי חיפוש נעדרים, כשצריך לזהות את האובייקט על פי תמונה על מנת להסיק באם אכן הוא האדם שמחפש החוקר.

 

בתחום החקירות והמעקבים נדרשים ידע רב, טכניקות עבודה ייחודיות ותכנון מוקדם. אובייקט חקירה מסוים עשוי להיות קל למעקב בעוד אחר יהיה קשה מאוד. הסיבה לקושי או קלות בביצוע תיק החקירה תלויות הרבה מאוד פעמים בסיבות העיקריות לשמן נועד המעקב; רגישותו של האובייקט, טיב הסביבה והצורה בה הנחקר שלנו מתנייע.

 

מלבד הצילום המבוצע במהלך התצפית והמעקב, יש שתי התמחויות נוספות שחוקרים פרטיים שעוסקים בתחום צריכים לדעת היטב. האחת היא התמקמות לביצוע תצפית והשניה היא מעקב רגלי או ממונע אחר הנעקב.

 

כשהחוקרים עוקבים מתמקמים לתצפית, עליהם לבחור במיקום שיהיה רחוק מספיק כך שתמנע חשיפה על ידי הנעקב או הסביבה הקרובה אליו, וקרוב מספיק כדי שיוכלו לוודא את זהותו כשיצא מן הבניין, על מנת להתחיל בפעילות העיקוב ביעילות.

 

אם הסביבה בעייתית ותצפית ישירה אינה אפשרות, יתוצפתו היציאות הראשיות מן השכונה.

 

עיקוב הוא כישרון נרכש, שאפשר ללמוד על ידי אימון. חוקרים פרטיים שעוקבים אחר נחקר אמורים להישאר רחוק מספיק מאחורי האובייקט על מנת שלא יגלה אותם וקרוב מספיק כדי שלא יאבדו אותו. ניתן לדמות את ביצוע המעקב למשחק יויו על חוט. מתקרבים כשצריך, מתרחקים כדי לא לעורר חשד, וחוזר חלילה.

למרות שביצוע מעקבים נראה פשוט למדי על הנייר, זו לרוב לא המציאות. לרוב יש צורך בצוות של שני חוקרים ולעתים אף יותר, כדי לבצע עיקוב מוצלח.


[ חזרה ]
 
* שם מלא:
טלפון נייד:
* אימייל:
Captcha