מעקבים סמויים

מעקב סמוי

בעולם בו ידע הוא כוח,דרך אחת להשגת אינפורמציה או ראייה שאינה משתמעת לשתי פנים היא באמצעות מעקב. מעקב סמוי מספק אפשרות לחוקר הפרטי לאסוף מידע רב ככל שניתן עבור התיק בגינו הוא פועל ופעמים רבות המידע שנאסף במהלך מעקב טוב יכול להכריע בזירה המשפטית.

הסבר על המעקב
במעקב מתחקים אחר מקום הימצאו של אדם ובחינה מדוקדקת של מעשיו במשך תקופת המעקב. החוקר הפרטי לומד את התנהגותו של האדם הנתון במעקב ואת הרגליו, ואוסף ראיות שיעזרו לאחר מכן בזירה המשפטית. מעקב מבצעים כשרוצים לאסוף מידע רב ככל האפשר בפרק זמן קצר או לחילופין אם חושדים שאדם מסוים יעשה בזמן המוגדר למעקב, מעשים שביכולתם להוביל או לשמש כראיות בהמשך החקירה. המעקב השכיח ביותר הוא מעקב אחר בעל או אישה שנחשדים בבגידה, אך יכול להיות מעקב גם אחר אנשים שחשודים בהסתרת רכוש גנוב, בהפצת מידע עסקי למתחרים וכיוצא בזה.

אם רוצים לערוך מעקב מקצועי ואיכותי קיימים כמה כללי יסוד שיש לשמור עליהם:
ראשית, רצוי שאת המעקב יבצע חוקר פרטי אשר ביצע מעקבים בעבר ויש לו את הידע, הניסיון והיכולת לבצע מעקב איכותי ומקצועי במינימום זמן. מטרת המעקב היא להשיג אינפורמציה; חוקר פרטי שיש לו ניסיון במעקבים, פיתח ראייה עם השנים שמאפשרת לו להפריד בין עיקר לתפל ולהבין בדיוק מה לחפש ואיפה.

חלק גדול מהמעקבים כולל מעקב תנועתי, כלומר מעקב עם כלי רכב. כשעוקבים יש לבחור כלי רכב שישתלב בתנועה ולא יבלוט בה. בלש פרטי שמבצע מעקב לא יבחר כלי רכב מיוחד או נוצץ אלא יעדיף רכב סטנדרטי. לפעמים, בייחוד אם המעקב נמשך זמן רב, החוקר ידאג להחליף את כלי הרכב בכדי לא לעורר את חשדו של הנעקב או למשוך אליו, אל החוקר, שימת לב יתרה. על מנת שהמעקב יהיה אפקטיבי, יש לכלול את התנאים הסביבתיים ולהתאים את אופי המעקב ואת מהלכו אליהם. חוקר פרטי טוב יתאים עצמו לתנאים בשטח או לכל שינוי בלו"ז של הנעקב. כשמבצעים מעקב צריך להתכונן לשינויים לא צפויים ולהתגבר על המכשולים מבלי לעורר חשד או תשומת לב, כיוון ודיסקרטיות היא שם המשחק.

אלמנט חשוב לא פחות במעקב היוא היכולת לשמור על המרחב הפרטי של הנעקב. אל לו לחוקר הפרטי להטריד את האדם אחריו הוא עוקב וצריך לבצע כל מעקב תוך שמירה מקסימלית על החוק. זוהי אחת הסיבות בגינה מומלץ לבצע את המעקב בעזרת בלש פרטי ולא לבד, שהרי מזמין המעקב עלול לעתים קרובות [להיות להוט||לגלות להיטות רבה}} מדי ולסכן את המעקב בפזיזותו.

כמו כל מבצע, גם מעקב דורש תכנון והכנות מראש. על החוקר הפרטי לבצע עבודת הכנה שיכולה לכלול תשאול של מזמין המעקב (במידה והוא מכיר את סדר יומו של הנעקב) או מעקב קצר שילמד את החוקר הפרטי על הרגליו של הנעקב. הכנה מראש מאפשרת לחוקר הפרטי לבצע מעקב תכליתי ככל האפשר ועל ידי כך להימנע מבזבוז זמן ומשאבים של הלקוח.

מעקב מקצועי יתבצע בדרך כלל על ידי שני חוקרים פרטיים בו זמנית וזאת במטרה למנוע טעיות אנוש או ליצור גיבוי במידה ואחד החוקרים נאלץ להפסיק את המעקב מסיבות שונות. גם חוקרים פרטיים הם בני אדם וחוקר פרטי [לבדו||אחד||יחיד}} אינו יכול לעשות מעקב במשך 24 שעות רצופות.

המטרה העיקרית של מעקב היא התוצאה, כלומר הראיות שהחוקר הפרטי מעלה בחכתו. מעקב מקצועי נערך בעזרת ציוד מעקב מתקדם שיכלול מצלמת וידיאו, מצלמת סטילס וסאונד. במידה וחלק מהמעקב נעשה בלילה צריך להתאים את הציוד מראש ולדאוג לאספקה של סוללות ושאר אזרים טכניים, כדי לא להקלע למצב שבו החוקר אינו יכול לתעד ראיות. החוקר הפרטי חייב להכיר את הציוד הטכני שברשותו ולשלוט בו, על מנת שבשלב הבא ראיות אלו יוכלו לשמש את הלקוח בשלב ההוכחה. כשעורכים סרט שיש בו ראיות צריך לעשות זאת בצורה מקצועית, הטובה ביותר.

 
* שם מלא:
טלפון נייד:
* אימייל:
Captcha