מעקבים סמויים

מעקב

בעולם המודרני, בו ידע הוא כוח, אחת הדרכים להשגת אינפורמציה או ראייה שאינה משתמעת לשתי פנים היא על ידי מעקב. מעקב סמוי מאפשר לחוקר הפרטי לאסוף מידע רב ככל האפשר כדי ליצור את התיק של הלקוח ששכר אותו והרבה פעמים המידע שהחוקר אוסף תוך כדי המעקב, עשויה להיות לו השפעה בזירה המשפטית.

הסבר על המעקב
במעקה מתחקה החוקר הפרטי אחר מקום הימצאו של אדם ובחינה מדוקדקת של מעשיו במשך תקופת המעקב. החוקר הפרטי לומד את התנהגותו של האדם הנתון במעקב ואת הרגליו, ואוסף ראיות שיסייעו אחר כך בזירה המשפטית. במעקבים משתמשים כשרוצים לאסוף כמה שיותר אינפורמציה בפרק זמן קצר או לחילופין כשחושדים שהנעקב יבצע בזמן המוגדר למעקב, מעשים שביכולתם להוביל או להוות ראיות בהמשך החקירה. המעקב השכיח ביותר הוא מעקב אחר בעל או אישה שחשודים כי בגדו, אך ניתן לעקוב גם אחר אנשים שחשודים בהסתרת רכוש גנוב, בהפצת מידע עסקי למתחרים וכיוצא בזה.

אם רוצים לבצע מעקב מקצועי ואיכותי ישנם כמה לכלים בסיסיים שצריך לשמור עליהם:
ראשית, מומלץ שהמעקב יבוצע על ידי חוקר פרטי בעל ניסיון, ידע ויכולת לקצר תהליכים. מטרת המעקב היא השגת אינפורמציה; חוקר פרטי שיש לו ניסיון במעקבים, רכש עם השנים את העין שמאפשרת לו להפריד בין עיקר לתפל ולהבין בדיוק מה לחפש ואיפה.

חלק לא מועט מהמעקבים כולל מעקב תנועתי, כלומר מעקב באמצעות כלי רכב. כשמבצעים מעקב יש לבחור כלי רכב שתצא תועלת מן המעקב, צריך לכלול את התנאים הסביבתיים ולהתאים את אופי המעקב ואת מהלכו אליהם. חוקר פרטי טוב יתאים את עצמו לתנאים בשטח או לכל שינוי בלו"ז של הנעקב. כשמבצעים מעקב יש להיערך לשינויים בלתי צפויים ולהתגבר על המכשולים מבלי לעורר חשד או תשומת לב, שכן דיסקרטיות היא הדבר החשוב ביותר.

אלמנט חשוב לא פחות במעקב היוא היכולת לשמור על המרחב הפרטי של הנעקב. אסור לחוקר הפרטי להטריד את האדם אחריו הוא עוקב וכל מעקב חייב להיעשות תוך שמירה מקסימלית על החוק. זוהי אחת הסיבות בגללה כדאי לבצע את המעקב בעזרת בלש פרטי ולא לבד, שהרי הלקוח עצמו עלול לעתים קרובות [להיות להוט||לגלות להיטות רבה}} מדי ולסכן את המעקב בפזיזותו.

כמו כל מבצע, גם מעקב דורש תכנון והכנות מראש. החוקר הפרטי צריך לבצע עבודת הכנה שיכולה לכלול תשאול של מזמין המעקב (אם מדובר באדם המכיר את סדר יומו של הנעקב) או מעקב קצר שילמד את החוקר הפרטי על הרגליו של האיש אחריו הוא עוקב. על ידי הכנה מראש, מתאפשר לחוקר הפרטי לקיים מעקב שיש לו תכלית מדוייקת וכך להימנע מבזבוז זמן ומשאבים של הלקוח.

מעקב מקצועי ייערך בדרך כלל על ידי שני חוקרים פרטיים בו זמנית וזאת במטרה למנוע טעיות אנוש או לוודא שיש גיבוי אם אחד החוקרים נאלץ להפסיק את המעקב מסיבות שונות. גם חוקרים פרטיים הם אנושיים וחוקר פרטי [לבדו||אחד||יחיד}} אינו יכול לבצע מעקב במהלך 24 שעות רצופות.

המטרה העיקרית של מעקב היא התוצאה, כלומר הראיות שהחוקר הפרטי מוצא. מעקב מקצועי נערך בעזרת ציוד מעקב מתקדם שיכלול מצלמת וידיאו, מצלמת סטילס וסאונד. אם חלק מהמעקב נעשה בלילה יש להתאים את הציוד מראש ולדאוג לאספקה של סוללות ושאר אזרים טכניים, על מנת להימנע ממצב שבו החוקר לא יכול לתעד ראיות. החוקר הפרטי חייב להכיר את הציוד הטכני שברשותו ולשלוט בו, כדי שבשלב מאוחר יותר ראיות אלו יוכלו לשמש את הלקוח בשלב ההוכחה. כשעורכים סרט שיש בו ראיות צריך לעשות זאת בצורה מקצועית, הטובה ביותר.

 
* שם מלא:
טלפון נייד:
* אימייל:
Captcha