מעקבים סמויים

מעקב סמוי

בעולם בו ידע הוא כוח,דרך אחת להשגת מידע או ראייה שאינה משתמעת לשתי פנים היא באמצעות מעקב. מעקב סמוי מספק אפשרות לחוקר הפרטי לאסוף כמה שיותר מידע על מנת לבנות את תיק אליו נשכר ופעמים רבות המידע שנאסף במהלך מעקב טוב יכול להכריע בזירה המשפטית.

הגדרת מעקב
במעקב מתחקים אחר מקום הימצאו של אדם ובוחנים בדקדוק את מעשיו במשך תקופת המעקב. החוקר הפרטי לומד את התנהגותו של האדם הנתון במעקב ואת הרגליו, ואוסף ראיות שיעזרו לאחר מכן בזירה המשפטית. מעקב מבצעים כשמעוניינים לאסוף אינפורמציה רבה ככל היותר בפרק זמן קצר או לחילופין אם חושדים שהנעקב יבצע בזמן המוגדר למעקב, מעשים שביכולתם להוביל או להוות ראיות בהמשך החקירה. המעקב הנפוץ ביותר הוא מעקב אחר בעל או אישה שנחשדים כי בגדו, אולם מעקב יכול להתבצע גם אחר אנשים שחשודים בהסתרת רכוש גנוב, בהפצת מידע עסקי למתחרים ועוד.

כדי לערוך מעקב מקצועי ואיכותי יש כמה כללי יסוד שצריך לשמור עליהם:
ראשית, מומלץ שחוקר פרטי מנוסה בעל ידע ויכולת לבצע מעקב מקצועי בזמן הקצר ביותר יערוך את המעקב. מטרת המעקב היא השגת אינפורמציה; חוקר פרטי שיש לו ניסיון במעקבים, פיתח ראייה עם השנים שמאפשרת לו להפריד בין עיקר לתפל ולהבין בדיוק מה לחפש ואיפה.

חלק לא מועט מהמעקבים כולל מעקב תנועתי, דהיינו מעקב באמצעות כלי רכב. כשעוקבים יש לבחור כלי רכב שייטמע בתוך התנועה, צריך לכלול את התנאים הסביבתיים ולהתאים את אופי המעקב ואת מהלכו אליהם. חוקר פרטי טוב יתאים את עצמו לתנאים בשטח או לכל שינוי בלו"ז של הנעקב. כשמבצעים מעקב צריך להיערך לשינויים לא צפויים ולהתגבר על המכשולים מבלי לעורר חשד או תשומת לב, כיוון ודיסקרטיות היא שם המשחק.

היכולת לשמור על המרחב הפרטים של הנעקב, היא לא פחות חשובה. אסור לחוקר הפרטי להטריד את הנעקב שלו וצריך לבצע כל מעקב תוך שמירה אופטימלית על החוק. זוהי אחת הסיבות בגללה רצוי לערוך את המעקב דרך בלש פרטי ולא לבד, שכן הלקוח עצמו עשוי לעתים קרובות [להיות להוט||לגלות להיטות רבה}} מדי ולסכן את המעקב בפזיזותו.

כמו כל מבצע, גם מעקב דורש תכנון והכנות מראש. החוקר הפרטי צריך לעשות עבודת הכנה ששאפשר שתכלול תשאול של מזמין המעקב (אם הוא מכיר את סדר יומו של הנעקב) או מעקב קצר שילמד את החוקר הפרטי אודות הרגליו של האיש אחריו הוא עוקב. על ידי הכנה מראש, מתאפשר לחוקר הפרטי לקיים מעקב תכליתי ככל האפשר ובכך להימנע מבזבוז זמן ומשאבים של הלקוח.

מעקב מקצועי יתבצע בדרך כלל על ידי שני חוקרים פרטיים בו זמנית וזאת במטרה למנוע טעיות אנוש או ליצור גיבוי במידה ואחד החוקרים חייב להפסיק את המעקב מסיבות שונות. גם חוקרים פרטיים הם בני אדם וחוקר פרטי [לבדו||אחד||יחיד}} אינו יכול לבצע מעקב במשך 24 שעות רצופות.

המטרה העיקרית של מעקב היא התוצאה, כלומר הראיות שהחוקר הפרטי מוצא. כל מעקב יתבצע באמצעות ציוד מעקב מתקדם שיכלול מצלמת וידיאו, מצלמת סטילס וסאונד. במידה וחלק מהמעקב מתבצע בלילה יש להתאים את הציוד מראש ולדאוג לאספקה של סוללות ושאר אזרים טכניים, כדי לא להקלע למצב שבו החוקר לא יכול לתעד ראיות. החוקר הפרטי חייב להכיר את הציוד הטכני שברשותו ולשלוט בו, כדי שאחר כך אותן ראיות יוכלו לשמש את הלקוח בשלב ההוכחה. כשעורכים סרט שמכיל ראיות צריך לעשות זאת באופן מקצועי, הטוב ביותבמקצועיות ועל הצד הטוב היותר.

 
* שם מלא:
טלפון נייד:
* אימייל:
Captcha