מעקבים סמויים

מעקבים סמויים

בעולם המודרני, בו ידע הוא כוח, אחת הדרכים להשיג מידע או ראייה חותכת היא בעזרת מעקב. מעקב סמוי נותן אפשרות לחוקר הפרטי לאסוף כמה שיותר מידע על מנת לבנות את תיק אליו נשכר ופעמים רבות המידע שנאסף במהלך מעקב טוב יכול להכריע בזירה המשפטית.

הגדרת מעקב
מעקב הוא התחקות אחר מקום הימצאו של אדם ובוחנים בדקדוק את מעשיו במשך תקופת המעקב. החוקר הפרטי לומד את הרגליו ואת התנהגותו של הנעקב, ואוסף ראיות שיעזרו אחר כך בזירה המשפטית. עושים מעקב כשמעוניינים לאסוף אינפורמציה רבה ככל היותר בפרק זמן קצר או לחילופין אם חושדים שאדם מסוים יעשה בזמן המוגדר למעקב, מעשים שעשויים להוביל או לשמש כראיות בהמשך הדרך. המעקב השכיח ביותר הוא מעקב אחר בעל או אישה שחשודים כי בגדו, אולם ניתן לעקוב גם אחר אנשים שנחשדים בהסתרת רכוש גנוב, בהפצת מידע עסקי למתחרים וכיוב'.

המטרה לערוך מעקב מקצועי ואיכותי יש כמה כללי יסוד שרצוי לשמור עליהם:
ראשית, רצוי שחוקר פרטי מנוסה בעל ידע ויכולת לבצע מעקב מקצועי בזמן הקצר ביותר יערוך את המעקב. מטרת המעקב היא להשיג אינפורמציה; חוקר פרטי בעל ניסיון במעקבים, פיתח עם השנים ראייה שמאפשרת לו להפריד בין עיקר לתפל ולהבין בדיוק מה לחפש ואיפה.

חלק לא מועט מהמעקבים כולל מעקב תנועתי, דהיינו מעקב עם כלי רכב. כשעוקבים צריך לבחור כלי רכב שתצא תועלת מן המעקב, יש לכלול את התנאים הסביבתיים ולהתאים את אופי המעקב ואת מהלכו אליהם. חוקר פרטי טוב יתאים את עצמו לתנאים בשטח או לכל שינוי בלו"ז של הנעקב. כשמבצעים מעקב צריך להיערך לשינויים בלתי צפויים ולהתגבר על המכשולים מבלי לעורר חשד או תשומת לב, כיוון ודיסקרטיות היא הדבר החשוב ביותר.

לא פחות חשוב לשמור על המרחב הפרטי של הנעקב במהלך המעקב. אסור לחוקר הפרטי להטריד את האדם אחריו הוא עוקב וכל מעקב חייב להיעשות תוך שמירה מקסימלית על החוק. זוהי אחת הסיבות בגינה עדיף לערוך את המעקב בעזרת בלש פרטי ולא לבד, שהרי מזמין המעקב יכול לפעמים [להיות להוט||לגלות להיטות רבה}} מדי ולסכן את המעקב בפזיזותו.

גם מעקב, כמו כל מבצע, דורש תכנון והכנות מראש. החוקר הפרטי צריך לבצע עבודת הכנה שעשויה לכלול תשאול של מזמין המעקב (אם מדובר באדם המכיר את סדר היום של הנעקב) או מעקב קצר שילמד את החוקר הפרטי אודות הרגליו של הנעקב. על ידי הכנה מראש, מתאפשר לחוקר הפרטי לקיים מעקב בעל תכלית מדוייקת ועל ידי כך להימנע מבזבוז זמן ומשאבים של מזמין המעקב.

מעקב מקצועי יתבצע בדרך כלל על ידי שני חוקרים פרטיים בו זמנית וזאת על מנת למנוע טעיות אנוש או ליצור גיבוי אם אחד החוקרים חייב להפסיק את המעקב מסיבות שונות. גם חוקרים פרטיים הם בני אדם וחוקר פרטי [לבדו||אחד||יחיד}} אינו יכול לבצע מעקב במהלך 24 שעות רצופות.

המטרה העיקרית של מעקב היא התוצר, כלומר הראיות שהחוקר הפרטי מוצא. כל מעקב יתבצע באמצעות ציוד מעקב מתקדם שיכלול מצלמת וידיאו, מצלמת סטילס וסאונד. במידה וחלק מהמעקב נעשה בלילה יש להתאים את הציוד מראש ולדאוג לאספקה של סוללות ושאר אזרים טכניים, על מנת להימנע ממצב שבו החוקר אינו יכול לתעד ראיות. חובה על החוקר הפרטי להכיר את הציוד הטכני שברשותו ולשלוט בו, על מנת שבשלב מאוחר יותר אותן ראיות יוכלו לשמש את הלקוח בשלב ההוכחה. כשעורכים סרט שיש בו ראיות צריך לעשות זאת באופן מקצועי, הטוב ביותבמקצועיות ועל הצד הטוב היותר.

 
* שם מלא:
טלפון נייד:
* אימייל:
Captcha