מעקבים סמויים

מעקב סמוי

ידע הוא כוח בעולמנו ואחת הדרכים להשגת אינפורמציה או ראייה שאינה משתמעת לשתי פנים היא על ידי מעקב. מעקב סמוי נותן אפשרות לחוקר הפרטי לאסוף כמה שיותר מידע כדי ליצור את התיק של הלקוח ששכר אותו ופעמים רבות למידע שאסף החוקר במהלך המעקב יש השפעה בזירה המשפטית.

מה זה מעקב?
במעקב מתחקים אחר מקום הימצאו של אדם ובוחנים בדקדוק את מעשיו לאורך תקופת המעקב. החוקר הפרטי לומד את הרגליו ואת התנהגותו של הנעקב, ואוסף ראיות שיועילו לאחר מכן בזירה המשפטית. מעקב מבצעים כשרוצים לאסוף כמה שיותר אינפורמציה בפרק זמן קצר או לחילופין אם חושדים שהנעקב יעשה בזמן המוגדר למעקב, מעשים שעשויים להוביל או לשמש כראיות בהמשך החקירה. המעקב הנפוץ ביותר הוא מעקב אחר בעל או אישה שנחשדים כי בגדו, אבל אפשר לעקוב גם אחר אנשים שחשודים בהסתרת רכוש גנוב, בהפצת מידע עסקי למתחרים וכיוצא בזה.

אם מעוניינים לבצע מעקב מקצועי ואיכותי קיימים כללי יסוד משפר שיש לשמור עליהם:
ראשית, רצוי שאת המעקב יבצע חוקר פרטי אשר ביצע מעקבים בעבר ויש לו את הידע, הניסיון והיכולת לבצע מעקב איכותי ומקצועי במינימום זמן. מטרת המעקב היא השגת מידע; חוקר פרטי בעל ניסיון במעקבים, רכש עם השנים את העין שמאפשרת לו להפריד בין עיקר לתפל ולהבין בדיוק מה לחפש ואיפה.

חלק לא מועט מהמעקבים כולל מעקב תנועתי, כלומר מעקב מתוך כלי רכב. כשעוקבים יש לבחור כלי רכב שהמעקב יהיה יעיל, יש לכלול את התנאים הסביבתיים ולהתאים את אופי המעקב ואת מהלכו אליהם. חוקר פרטי טוב יידע להתאים עצמו לתנאים בשטח או לכל שינוי בלו"ז של הנעקב. כשמבצעים מעקב יש להיערך לתפניות לא צפויות ולהתגבר על המכשולים מבלי לעורר חשד או תשומת לב, שהרי דיסקרטיות היא שם המשחק.

היכולת לשמור על המרחב הפרטים של הנעקב, היא לא פחות חשובה. אל לו לחוקר הפרטי להטריד את האדם אחריו הוא עוקב ויש לערוך כל מעקב תוך שמירה מקסימלית על החוק. זוהי אחת הסיבות בגללה כדאי לערוך את המעקב בעזרת בלש פרטי ולא לבד, שכן מזמין המעקב עלול לעתים [להיות להוט||לגלות להיטות רבה}} מדי ולסכן את המעקב בפזיזותו.

גם מעקב, כמו כל מבצע, דורש תכנון והכנות מראש. החוקר הפרטי צריך לבצע עבודת הכנה שעשויה לכלול תשאול של מזמין המעקב (אם מדובר באדם המכיר את סדר יומו של הנעקב) או מעקב קצר בו יכול החוקר הפרטי ללמוד על הרגליו של האיש אחריו הוא עוקב. הכנה מראש מאפשרת לחוקר הפרטי לקיים מעקב בעל תכלית מדוייקת ובכך להימנע מבזבוז זמן ומשאבים של הלקוח.

מעקב מקצועי יתבצע בדרך כלל על ידי שני חוקרים פרטיים בו זמנית וזאת על מנת למנוע טעיות אנוש או לוודא שיש גיבוי אם אחד החוקרים חייב להפסיק את המעקב מסיבות שונות. גם חוקרים פרטיים הם בני אדם וחוקר פרטי [לבדו||אחד||יחיד}} אינו יכול לבצע מעקב במשך 24 שעות רצופות.

המטרה העיקרית של מעקב היא התוצאה, כלומר הראיות שהחוקר הפרטי מעלה בחכתו. חלק עיקרי נוסף בכל מעקב מקצועי הוא ציוד מעקב מתקדם שיכלול מצלמת וידיאו, מצלמת סטילס וסאונד. במקרה שחלק מהמעקב נעשה בלילה יש להתאים את הציוד מראש ולדאוג לאספקה של סוללות ושאר אזרים טכניים, על מנת להימנע ממצב שבו החוקר אינו יכול לתעד ראיות. החוקר הפרטי חייב להכיר את הציוד הטכני שברשותו ולשלוט בו, על מנת שבשלב הבא ראיות אלו יוכלו לשמש את הלקוח בשלב ההוכחה. כשעורכים סרט שיש בו ראיות צריך לעשות זאת באופן מקצועי, הטוב ביותבמקצועיות ועל הצד הטוב היותר.

 
* שם מלא:
טלפון נייד:
* אימייל:
Captcha