מעקבים סמויים

ידע הוא כוח

בעולם המודרני, בו ידע הוא כוח, דרך אחת להשיג מידע או ראייה חותכת היא על ידי מעקב. מעקב סמוי מאפשר לחוקר הפרטי לאסוף מידע רב ככל האפשר עבור התיק בגינו הוא פועל והרבה פעמים המידע שנאסף במהלך מעקב טוב יכול להכריע בזירה המשפטית.

הגדרת מעקב
במעקב מתחקים אחר מקום הימצאו של אדם ובוחנים בדקדוק את מעשיו במשך תקופת המעקב. החוקר הפרטי לומד את הרגליו ואת התנהגותו של הנעקב, ואוסף ראיות שיסייעו לאחר מכן בזירה המשפטית. במעקבים משתמשים כשרוצים לאסוף מידע רב ככל הניתן בפרק זמן קצר או לחילופין כשחושדים שהנעקב יעשה במהלך הזמן שבו הוא נתון במעקב, מעשים שביכולתם להוביל או להוות ראיות בהמשך החקירה. המעקב הנפוץ ביותר הוא מעקב אחר בעל או אישה שחשודים בבגידה, אך אפשר לעקוב גם אחר אנשים שנחשדים בהסתרת רכוש גנוב, בהפצת מידע עסקי למתחרים וכיוב'.

אם רוצים לבצע מעקב מקצועי ואיכותי יש כללי יסוד משפר שצריך לשמור עליהם:
ראשית, עדיף שהמעקב יבוצע על ידי חוקר פרטי בעל ניסיון, ידע ויכולת לקצר תהליכים. מטרת המעקב היא השגת מידע; חוקר פרטי שיש לו ניסיון במעקבים, רכש עם השנים את העין שמאפשרת לו להפריד בין עיקר לתפל ולהבין בדיוק מה לחפש ואיפה.

חלק גדול מהמעקבים כולל מעקב תנועתי, כלומר מעקב מתוך כלי רכב. כשעוקבים צריך לבחור כלי רכב שייטמע בתוך התנועה, יש לקחת בחשבון את התנאים הסביבתיים ולהתאים את אופי המעקב ואת מהלכו אליהם. חוקר פרטי טוב יידע להתאים עצמו לתנאים בשטח או לכל שינוי בלו"ז של הנעקב. כשמבצעים מעקב חייבים להיות ערוכים לשינויים לא צפויים ולהתגבר על המכשולים מבלי לעורר חשד או תשומת לב, שכן דיסקרטיות היא ראשונה במעלה.

אלמנט חשוב לא פחות במעקב היוא היכולת לשמור על המרחב הפרטי של הנעקב. אסור לחוקר הפרטי להטריד את הנעקב שלו ויש לערוך כל מעקב תוך שמירה מרבית על החוק. זוהי אחת הסיבות בגינה מומלץ לערוך את המעקב דרך בלש פרטי ולא לבד, שהרי הלקוח עצמו יכול לעתים קרובות [להיות להוט||לגלות להיטות רבה}} מדי ולסכן את המעקב בפזיזותו.

גם מעקב, כמו כל מבצע, דורש תכנון והכנות מראש. החוקר הפרטי צריך לבצע עבודת הכנה ששאפשר שתכלול תשאול של מזמין המעקב (במידה והוא מכיר את סדר היום של הנעקב) או מעקב קצר בו יכול החוקר הפרטי ללמוד אודות הרגליו של הנעקב. על ידי הכנה מראש, מתאפשר לחוקר הפרטי לקיים מעקב שיש לו תכלית מדוייקת ועל ידי כך להימנע מבזבוז זמן ומשאבים של הלקוח.

מעקב מקצועי יתבצע בדרך כלל על ידי שני חוקרים פרטיים סימולטנית וזאת על מנת למנוע טעיות אנוש או לוודא שיש גיבוי במידה ואחד החוקרים חייב להפסיק את המעקב מסיבות שונות. גם חוקרים פרטיים הם אנושיים וחוקר פרטי [לבדו||אחד||יחיד}} אינו יכול לעשות מעקב במשך 24 שעות רצופות.

המטרה העיקרית של מעקב היא התוצאה, כלומר הראיות שהחוקר הפרטי מעלה בחכתו. כל מעקב יתבצע באמצעות ציוד מעקב מתקדם שיכלול מצלמת וידיאו, מצלמת סטילס וסאונד. אם חלק מהמעקב נערך בלילה צריך להתאים את הציוד מראש ולדאוג לאספקה של סוללות ושאר אזרים טכניים, על מנת להימנע ממצב שבו החוקר לא יכול לתעד ראיות. החוקר הפרטי צריך להכיר את הציוד הטכני שברשותו ולשלוט בו, כדי שבשלב מאוחר יותר אותן ראיות יוכלו לשמש את הלקוח בשלב ההוכחה. כשעורכים סרט שכולל ראיות צריך לעשות זאת באופן מקצועי, הטוב ביותבמקצועיות ועל הצד הטוב היותר.

 
* שם מלא:
טלפון נייד:
* אימייל:
Captcha