מעקבים סמויים

ידע הוא כוח

ידע הוא כוח בעולמנו ואחת הדרכים להשיג מידע או ראייה שאינה משתמעת לשתי פנים היא על ידי מעקב. מעקב סמוי נותן אפשרות לחוקר הפרטי לאסוף כמה שיותר מידע עבור התיק בגינו הוא פועל ופעמים לא מעטות למידע שאסף החוקר במהלך המעקב יש השפעה בזירה המשפטית.

מה זה מעקב?
במעקה מתחקה החוקר הפרטי אחר מקום הימצאו של אדם ובוחנים בדקדקנות את מעשיו לאורך תקופת המעקב. החוקר הפרטי לומד את הרגליו ואת התנהגותו של הנעקב, ואוסף ראיות שיעזרו אחר כך בזירה המשפטית. במעקבים משתמשים כשרוצים לאסוף אינפורמציה רבה ככל היותר בפרק זמן קצר או לחילופין כשחושדים שהנעקב יעשה בזמן שהוגדר למעקב, מעשים שיכולים להוביל או לשמש כראיות בהמשך החקירה. המעקב הנפוץ ביותר הוא מעקב אחר בעל או אישה שנחשדים בבגידה, אבל יכול להיות מעקב גם אחר אנשים שנחשדים בהסתרת רכוש גנוב, בהפצת מידע עסקי למתחרים וכיוב'.

כדי לבצע מעקב מקצועי ואיכותי ישנם כמה לכלים בסיסיים שחשוב לשמור עליהם:
ראשית, עדיף שהמעקב יבוצע על ידי חוקר פרטי בעל ניסיון, ידע ויכולת לקצר תהליכים. מטרת המעקב היא להשיג אינפורמציה; חוקר פרטי שיש לו ניסיון במעקבים, רכש עם השנים את העין שמאפשרת לו להפריד בין עיקר לתפל ולהבין בדיוק מה לחפש ואיפה.

חלק לא מועט מהמעקבים כולל מעקב תנועתי, כלומר מעקב מתוך כלי רכב. כשעוקבים צריך לבחור כלי רכב שישתלב בתנועה ולא ימשוך אליו תשומת לב חריגה. בלש פרטי שמבצע מעקב לא יבחר אוטו מיוחד או נוצץ אלא יעדיף רכב סטנדרטי. לעתים, בייחוד אם מדובר במעקב ארוך, החוקר יחליף את כלי הרכב במטרה לא לעורר את חשדו של הנעקב או למשוך אליו, אל החוקר, שימת לב יתרה. על מנת שהמעקב יהיה אפקטיבי, יש לקחת בחשבון את התנאים הסביבתיים ולהתאים את אופי המעקב ואת מהלכו אליהם. חוקר פרטי טוב יידע להתאים עצמו לתנאים בשטח או לכל שינוי בלו"ז של האדם אחריו הוא עוקב. כשמבצעים מעקב צריך להתכונן לתפניות לא צפויות ולהתגבר על המכשולים מבלי לעורר חשד או תשומת לב, שהרי דיסקרטיות היא שם המשחק.

לא פחות חשוב לשמור על המרחב הפרטי של הנעקב במהלך המעקב. אסור לחוקר הפרטי להטריד את הנעקב שלו ויש לערוך כל מעקב תוך שמירה מקסימלית על החוק. זוהי אחת הסיבות בגללה מומלץ לבצע את המעקב בעזרת בלש פרטי ולא לבד, שהרי הלקוח עצמו עשוי לפעמים [להיות להוט||לגלות להיטות רבה}} מדי ולסכן את המעקב בפזיזותו.

כמו כל מבצע, גם מעקב דורש תכנון והכנות מראש. על החוקר הפרטי לבצע עבודת הכנה שיכולה לכלול תשאול של מזמין המעקב (במידה והוא מכיר את סדר יומו של הנעקב) או מעקב קצר שילמד את החוקר הפרטי על הרגליו של הנעקב. הכנה מראש מאפשרת לחוקר הפרטי לקיים מעקב תכליתי ככל האפשר וכך להימנע מבזבוז זמן ומשאבים של מזמין המעקב.

מעקב מקצועי ייערך בדרך כלל על ידי שני חוקרים פרטיים בו זמנית וזאת במטרה למנוע טעיות אנוש או ליצור גיבוי במידה ואחד החוקרים חייב להפסיק את המעקב מסיבות שונות. גם חוקרים פרטיים הם אנושיים וחוקר פרטי [לבדו||אחד||יחיד}} אינו יכול לבצע מעקב במהלך 24 שעות רצופות.

מטרתו העיקרית של מעקב היא התוצאה, כלומר הראיות שהחוקר הפרטי מוצא. כל מעקב יתבצע באמצעות ציוד מעקב מתקדם שיכלול מצלמת וידיאו, מצלמת סטילס וסאונד. במקרה שחלק מהמעקב נעשה בלילה צריך להתאים את הציוד מראש ולדאוג לאספקה של סוללות ושאר אזרים טכניים, כדי לא להקלע למצב שבו החוקר לא יכול לתעד ראיות. על החוקר הפרטי להכיר את הציוד הטכני שברשותו ולשלוט בו, על מנת שאחר כך ראיות אלו יוכלו לשמש את הלקוח בשלב ההוכחה. כשעורכים סרט שיש בו ראיות צריך לעשות זאת בצורה מקצועית, הטובה ביותר.

 
* שם מלא:
טלפון נייד:
* אימייל:
Captcha