מעקבים סמויים

מעקב מקצועי ואיכותי

בעולם בו ידע הוא כוח,דרך אחת להשגת מידע או ראייה חותכת היא על ידי מעקב. מעקב סמוי מאפשר לחוקר הפרטי לאסוף מידע רב ככל שניתן עבור התיק בגינו הוא פועל ופעמים רבות המידע שנאסף במהלך מעקב טוב יכול להכריע בזירה המשפטית.

המעקב והסברו
במעקב מתחקים אחר מקום הימצאו של אדם ובחינה מדוקדקת של מעשיו במשך תקופת המעקב. החוקר הפרטי לומד את הרגליו ואת התנהגותו של הנעקב, ואוסף ראיות שיסייעו אחר כך בזירה המשפטית. עושים מעקב כשמבקשים לאסוף מידע רב ככל הניתן בפרק זמן קצר או לחילופין אם חושדים שהנעקב יעשה בזמן המוגדר למעקב, מעשים שיכולים להוביל או לשמש כראיות בהמשך הדרך. המעקב השכיח ביותר הוא מעקב אחר בעל או אישה שנחשדים כי בגדו, אך מעקב יכול להתבצע גם אחר אנשים שנחשדים בהסתרת רכוש גנוב, בהפצת מידע עסקי למתחרים וכיוב'.

כדי לערוך מעקב מקצועי ואיכותי יש כללי יסוד משפר שרצוי לשמור עליהם:
ראשית, מומלץ שחוקר פרטי מנוסה בעל ידע ויכולת לבצע מעקב מקצועי בזמן הקצר ביותר יערוך את המעקב. מטרת המעקב היא להשיג אינפורמציה; חוקר פרטי בעל ניסיון במעקבים, פיתח עם השנים ראייה שמאפשרת לו להפריד בין עיקר לתפל ולהבין בדיוק מה לחפש ואיפה.

חלק גדול מהמעקבים כולל מעקב תנועתי, דהיינו מעקב מתוך כלי רכב. כשמבצעים מעקב יש לבחור כלי רכב שישתלב בתנועה ולא ימשוך אליו תשומת לב חריגה. בלש פרטי שמבצע מעקב לא יבחר כלי רכב מיוחד או נוצץ אלא יעדיף אוטו סטנדרטי. לעתים, בייחוד אם המעקב נמשך זמן רב, החוקר ידאג להחליף את כלי הרכב על מנת לא לעורר את חשדו של הנעקב או למשוך אליו, אל החוקר, תשומת לב מיותרת. על מנת שהמעקב יהיה אפקטיבי, יש לכלול את התנאים הסביבתיים ולהתאים את אופי המעקב ואת מהלכו אליהם. חוקר פרטי טוב יתאים עצמו לתנאים בשטח או לכל שינוי בלו"ז של הנעקב. כשמבצעים מעקב צריך להיות מוכנים לתפניות בלתי צפויות ולהתגבר על המכשולים מבלי לעורר חשד או תשומת לב, שכן דיסקרטיות היא הדבר החשוב ביותר.

לא פחות חשוב לשמור על המרחב הפרטי של הנעקב במהלך המעקב. אסור לחוקר הפרטי להטריד את הנעקב שלו וכל מעקב חייב להיעשות תוך שמירה מרבית על החוק. זוהי אחת הסיבות בגינה עדיף לבצע את המעקב בעזרת בלש פרטי ולא לבד, שהרי מזמין המעקב עשוי לעתים קרובות [להיות להוט||לגלות להיטות רבה}} מדי ולסכן את המעקב בפזיזותו.

גם מעקב, כמו כל מבצע, דורש תכנון והכנות מראש. החוקר הפרטי צריך לעשות עבודת הכנה שעשויה לכלול תשאול של מזמין המעקב (במידה ומדובר באדם המכיר את סדר היום של הנעקב) או מעקב קצר בו יכול החוקר הפרטי ללמוד אודות הרגליו של הנעקב. על ידי הכנה מראש, מתאפשר לחוקר הפרטי לקיים מעקב בעל תכלית מדוייקת ובכך להימנע מבזבוז זמן ומשאבים של הלקוח.

מעקב מקצועי ייערך בדרך כלל על ידי שני חוקרים פרטיים בו זמנית וזאת כדי למנוע טעיות אנוש או לוודא שיש גיבוי אם אחד החוקרים חייב להפסיק את המעקב מסיבות שונות. גם חוקרים פרטיים הם אנשים וחוקר פרטי [לבדו||אחד||יחיד}} אינו יכול לעשות מעקב במשך 24 שעות רצופות.

המטרה העיקרית של מעקב היא התוצאה, כלומר הראיות שהחוקר הפרטי מוצא. מעקב מקצועי נערך בעזרת ציוד מעקב מתקדם שיכלול מצלמת וידיאו, מצלמת סטילס וסאונד. במידה וחלק מהמעקב נערך בלילה יש להתאים את הציוד מראש ולדאוג לאספקה של סוללות ושאר אזרים טכניים, על מנת להימנע ממצב שבו החוקר לא יכול לתעד ראיות. החוקר הפרטי חייב להכיר את הציוד הטכני שברשותו ולשלוט בו, על מנת שבשלב הבא אותן ראיות יוכלו לשמש את הלקוח בשלב ההוכחה. כשעורכים סרט שמכיל ראיות צריך לעשות זאת בצורה מקצועית, הטובה ביותר.

 
* שם מלא:
טלפון נייד:
* אימייל:
Captcha