מעקבים סמויים

מעקב

בעולם המודרני, בו ידע הוא כוח, אחת הדרכים להשיג אינפורמציה או ראייה שאינה משתמעת לשתי פנים היא בעזרת מעקב. מעקב סמוי נותן אפשרות לחוקר הפרטי לאסוף כמה שיותר מידע עבור התיק בגינו הוא פועל ופעמים לא מעטות למידע שאסף החוקר במהלך המעקב יש השפעה בזירה המשפטית.

הגדרת מעקב
במעקה מתחקה החוקר הפרטי אחר מקום הימצאו של אדם ובוחנים בדקדקנות את מעשיו במשך כל זמן המעקב. החוקר הפרטי לומד את הרגליו ואת התנהגותו של הנעקב, ואוסף ראיות שיועילו לאחר מכן בזירה המשפטית. במעקבים משתמשים כשרוצים לאסוף אינפורמציה רבה ככל האפשר בפרק זמן קצר או לחילופין אם חושדים שהנעקב יבצע בזמן המוגדר למעקב, מעשים שביכולתם להוביל או לשמש כראיות בהמשך הדרך. המעקב השכיח ביותר הוא מעקב אחר בעל או אישה שחשודים בבגידה, אך אפשר לעקוב גם אחר אנשים שחשודים בהסתרת רכוש גנוב, בהפצת מידע עסקי למתחרים וכיוצא בזה.

המטרה לעשות מעקב מקצועי ואיכותי יש כמה לכלים בסיסיים שרצוי לשמור עליהם:
ראשית, רצוי שחוקר פרטי מנוסה בעל ידע ויכולת לבצע מעקב מקצועי בזמן הקצר ביותר יערוך את המעקב. מטרת המעקב היא להשיג מידע; חוקר פרטי בעל ניסיון במעקבים, רכש עם השנים את העין שמאפשרת לו להפריד בין עיקר לתפל ולהבין בדיוק מה לחפש ואיפה.

חלק לא מועט מהמעקבים כולל מעקב תנועתי, כלומר מעקב עם כלי רכב. כשעוקבים יש לבחור כלי רכב שתצא תועלת מן המעקב, יש לשקלל את התנאים הסביבתיים ולהתאים את אופי המעקב ואת מהלכו אליהם. חוקר פרטי טוב יתאים עצמו לתנאים בשטח או לכל שינוי בלו"ז של האדם אחריו הוא עוקב. כשמבצעים מעקב יש להתכונן לשינויים בלתי צפויים ולהתגבר על המכשולים מבלי לעורר חשד או תשומת לב, שכן דיסקרטיות היא שם המשחק.

אלמנט חשוב לא פחות במעקב היוא היכולת לשמור על המרחב הפרטי של הנעקב. אל לו לחוקר הפרטי להטריד את הנעקב שלו וכל מעקב חייב להיעשות תוך שמירה מקסימלית על החוק. זוהי אחת הסיבות בגללה עדיף לבצע את המעקב באמצעות בלש פרטי ולא לבד, שהרי מזמין המעקב עלול לפעמים [להיות להוט||לגלות להיטות רבה}} מדי ולסכן את המעקב בפזיזותו.

גם מעקב, כמו כל מבצע, דורש תכנון והכנות מראש. החוקר הפרטי צריך לעשות עבודת הכנה שיכולה לכלול תשאול של מזמין המעקב (במידה והוא מכיר את סדר היום של הנעקב) או מעקב קצר שילמד את החוקר הפרטי אודות הרגליו של האיש אחריו הוא עוקב. על ידי הכנה מראש, מתאפשר לחוקר הפרטי לערוך מעקב שיש לו תכלית מדוייקת וכך להימנע מבזבוז זמן ומשאבים של הלקוח.

מעקב מקצועי ייערך בדרך כלל על ידי שני חוקרים פרטיים סימולטנית וזאת על מנת למנוע טעיות אנוש או ליצור גיבוי אם אחד החוקרים חייב להפסיק את המעקב מסיבות שונות. גם חוקרים פרטיים הם אנשים וחוקר פרטי [לבדו||אחד||יחיד}} אינו יכול לערוך מעקב במשך 24 שעות רצופות.

המטרה העיקרית של מעקב היא התוצאה, כלומר הראיות שהחוקר הפרטי מוצא. מעקב מקצועי נערך בעזרת ציוד מעקב מתקדם שיכלול מצלמת וידיאו, מצלמת סטילס וסאונד. אם חלק מהמעקב מתבצע בלילה צריך להתאים את הציוד מראש ולדאוג לאספקה של סוללות ושאר אזרים טכניים, על מנת להימנע ממצב שבו החוקר לא יכול לתעד ראיות. על החוקר הפרטי להכיר את הציוד הטכני שברשותו ולשלוט בו, כדי שבשלב מאוחר יותר אותן ראיות יוכלו לשמש את הלקוח בשלב ההוכחה. כשעורכים סרט שכולל ראיות יש לעשות זאת בצורה מקצועית, הטובה ביותר.

 
* שם מלא:
טלפון נייד:
* אימייל:
Captcha