מעקבים סמויים

מעקב

בעולם המודרני, בו ידע הוא כוח, דרך אחת להשיג אינפורמציה או ראייה שאינה משתמעת לשתי פנים היא על ידי מעקב. מעקב סמוי מספק אפשרות לחוקר הפרטי לאסוף מידע רב ככל האפשר כדי ליצור את התיק של הלקוח ששכר אותו ופעמים לא מעטות למידע שאסף החוקר במהלך המעקב יש השפעה בזירה המשפטית.

המעקב והסברו
במעקב מתחקים אחר מקום הימצאו של אדם ובוחנים בדקדקנות את מעשיו במשך תקופת המעקב. החוקר הפרטי לומד את התנהגותו של האדם הנתון במעקב ואת הרגליו, ואוסף ראיות שיעזרו לאחר מכן בזירה המשפטית. במעקבים משתמשים כשמבקשים לאסוף כמה שיותר אינפורמציה בפרק זמן קצר או לחילופין כשחושדים שהנחקר יבצע בזמן שהוגדר למעקב, מעשים שיכולים להוביל או להוות ראיות בהמשך החקירה. המעקב הנפוץ ביותר הוא מעקב אחר בעל או אישה שנחשדים בבגידה, אבל יכול להיות מעקב גם אחר אנשים שחשודים בהסתרת רכוש גנוב, בהפצת מידע עסקי למתחרים וכיוב'.

אם מעוניינים לערוך מעקב מקצועי ואיכותי יש כללים בסיסיים מספר שצריך לשמור עליהם:
ראשית, רצוי שהמעקב יבוצע על ידי חוקר פרטי בעל ניסיון, ידע ויכולת לקצר תהליכים. מטרת המעקב היא השגת אינפורמציה; חוקר פרטי שיש לו ניסיון במעקבים, פיתח עם השנים ראייה שמאפשרת לו להפריד בין עיקר לתפל ולהבין בדיוק מה לחפש ואיפה.

חלק ניכר מהמעקבים כולל מעקב תנועתי, דהיינו מעקב עם כלי רכב. כשעוקבים צריך לבחור כלי רכב שתצא תועלת מן המעקב, צריך לשקלל את התנאים הסביבתיים ולהתאים את אופי המעקב ואת מהלכו אליהם. חוקר פרטי טוב יתאים את עצמו לתנאים בשטח או לכל שינוי בלו"ז של הנעקב. כשמבצעים מעקב חייבים להיות ערוכים לתפניות לא צפויות ולהתגבר על המכשולים מבלי לעורר חשד או תשומת לב, שכן דיסקרטיות היא הדבר החשוב ביותר.

לא פחות חשוב לשמור על המרחב הפרטי של הנעקב במהלך המעקב. אסור לחוקר הפרטי להטריד את האדם אחריו הוא עוקב וכל מעקב חייב להיעשות תוך שמירה אופטימלית על החוק. זוהי אחת הסיבות בגינה מומלץ לבצע את המעקב באמצעות בלש פרטי ולא לבד, שכן הלקוח עצמו עלול לפעמים [להיות להוט||לגלות להיטות רבה}} מדי ולסכן את המעקב בפזיזותו.

כמו כל מבצע, גם מעקב דורש תכנון והכנות מראש. החוקר הפרטי צריך לבצע עבודת הכנה שעשויה לכלול תשאול של מזמין המעקב (אם מדובר באדם המכיר את סדר יומו של הנעקב) או מעקב קצר בו יכול החוקר הפרטי ללמוד אודות הרגליו של האיש אחריו הוא עוקב. הכנה מראש מאפשרת לחוקר הפרטי לקיים מעקב שיש לו תכלית מדוייקת ועל ידי כך להימנע מבזבוז זמן ומשאבים של הלקוח.

מעקב מקצועי ייערך בדרך כלל על ידי שני חוקרים פרטיים סימולטנית וזאת כדי למנוע טעיות אנוש או ליצור גיבוי אם אחד החוקרים חייב להפסיק את המעקב מסיבות שונות. גם חוקרים פרטיים הם אנשים וחוקר פרטי [לבדו||אחד||יחיד}} אינו יכול לבצע מעקב במשך 24 שעות רצופות.

המטרה העיקרית של מעקב היא התוצר, כלומר הראיות שהחוקר הפרטי מוצא. מעקב מקצועי נערך בעזרת ציוד מעקב מתקדם שיכלול מצלמת וידיאו, מצלמת סטילס וסאונד. אם חלק מהמעקב מתבצע בלילה יש להתאים את הציוד מראש ולדאוג לאספקה של סוללות ושאר אזרים טכניים, על מנת להימנע ממצב שבו החוקר לא יכול לתעד ראיות. חובה על החוקר הפרטי להכיר את הציוד הטכני שברשותו ולשלוט בו, כדי שבשלב הבא ראיות אלו יוכלו לשמש את הלקוח בשלב ההוכחה. כשעורכים סרט שכולל ראיות יש לעשות זאת באופן מקצועי, הטוב ביותבמקצועיות ועל הצד הטוב היותר.

 
* שם מלא:
טלפון נייד:
* אימייל:
Captcha