מעקבים סמויים

מעקב סמוי

ידע הוא כוח בעולמנו ודרך אחת להשיג אינפורמציה או ראייה שאינה משתמעת לשתי פנים היא בעזרת מעקב. מעקב סמוי מספק אפשרות לחוקר הפרטי לאסוף מידע רב ככל שניתן כדי ליצור את התיק של הלקוח ששכר אותו והרבה פעמים למידע שאסף החוקר במהלך המעקב יש השפעה בזירה המשפטית.

הסבר על המעקב
במעקה מתחקה החוקר הפרטי אחר מקום הימצאו של אדם ובוחנים בדקדקנות את מעשיו לאורך כל זמן המעקב. החוקר הפרטי לומד את הרגליו ואת התנהגותו של הנעקב, ואוסף ראיות שיסייעו אחר כך בזירה המשפטית. מעקב מבצעים כשרוצים לאסוף אינפורמציה רבה ככל היותר בפרק זמן קצר או לחילופין כשחושדים שהנעקב יבצע בזמן שהוגדר למעקב, מעשים שביכולתם להוביל או לשמש כראיות בהמשך החקירה. המעקב השכיח ביותר הוא מעקב אחר בעל או אישה שנחשדים בבגידה, אך יכול להיות מעקב גם אחר אנשים שחשודים בהסתרת רכוש גנוב, בהפצת מידע עסקי למתחרים וכיוב'.

המטרה לבצע מעקב מקצועי ואיכותי יש כללים בסיסיים מספר שיש לשמור עליהם:
ראשית, עדיף שחוקר פרטי מנוסה בעל ידע ויכולת לבצע מעקב מקצועי בזמן הקצר ביותר יערוך את המעקב. מטרת המעקב היא להשיג אינפורמציה; חוקר פרטי שיש לו ניסיון במעקבים, רכש עם השנים את העין שמאפשרת לו להפריד בין עיקר לתפל ולהבין בדיוק מה לחפש ואיפה.

חלק לא מועט מהמעקבים כולל מעקב תנועתי, דהיינו מעקב עם כלי רכב. כשמבצעים מעקב צריך לבחור כלי רכב שהמעקב יהיה יעיל, יש לשקלל את התנאים הסביבתיים ולהתאים את אופי המעקב ואת מהלכו אליהם. חוקר פרטי טוב יתאים עצמו לתנאים בשטח או לכל שינוי בלו"ז של הנעקב. כשמבצעים מעקב צריך להיות מוכנים לשינויים בלתי צפויים ולהתגבר על המכשולים מבלי לעורר חשד או תשומת לב, שכן דיסקרטיות היא שם המשחק.

היכולת לשמור על המרחב הפרטים של הנעקב, היא לא פחות חשובה. אל לו לחוקר הפרטי להטריד את הנעקב שלו וכל מעקב חייב להיעשות תוך שמירה מרבית על החוק. זוהי אחת הסיבות בגינה מומלץ לבצע את המעקב בעזרת בלש פרטי ולא לבד, שכן הלקוח עצמו יכול לעתים קרובות [להיות להוט||לגלות להיטות רבה}} מדי ולסכן את המעקב בפזיזותו.

גם מעקב, כמו כל מבצע, דורש תכנון והכנות מראש. החוקר הפרטי צריך לעשות עבודת הכנה ששאפשר שתכלול תשאול של מזמין המעקב (אם מדובר באדם המכיר את סדר היום של הנעקב) או מעקב קצר בו יכול החוקר הפרטי ללמוד אודות הרגליו של האיש אחריו הוא עוקב. על ידי הכנה מראש, מתאפשר לחוקר הפרטי לבצע מעקב שיש לו תכלית מדוייקת וכך להימנע מבזבוז זמן ומשאבים של מזמין המעקב.

מעקב מקצועי ייערך בדרך כלל על ידי שני חוקרים פרטיים בו זמנית וזאת במטרה למנוע טעיות אנוש או ליצור גיבוי במידה ואחד החוקרים חייב להפסיק את המעקב מסיבות שונות. גם חוקרים פרטיים הם אנושיים וחוקר פרטי [לבדו||אחד||יחיד}} אינו יכול לבצע מעקב במשך 24 שעות רצופות.

מטרתו העיקרית של מעקב היא התוצאה, כלומר הראיות שהחוקר הפרטי מוצא. מעקב מקצועי נערך בעזרת ציוד מעקב מתקדם שיכלול מצלמת וידיאו, מצלמת סטילס וסאונד. אם חלק מהמעקב נעשה בלילה צריך להתאים את הציוד מראש ולדאוג לאספקה של סוללות ושאר אזרים טכניים, על מנת להימנע ממצב שבו החוקר אינו יכול לתעד ראיות. החוקר הפרטי חייב להכיר את הציוד הטכני שברשותו ולשלוט בו, כדי שבשלב הבא אותן ראיות יוכלו לשמש את הלקוח בשלב ההוכחה. כשעורכים סרט שמכיל ראיות יש לעשות זאת בצורה מקצועית, הטובה ביותר.

 
* שם מלא:
טלפון נייד:
* אימייל:
Captcha