מעקבים סמויים

מעקבים סמויים

ידע הוא כוח בעולמנו ודרך אחת להשיג מידע או ראייה שאינה משתמעת לשתי פנים היא בעזרת מעקב. מעקב סמוי מאפשר לחוקר הפרטי לאסוף מידע רב ככל האפשר עבור התיק בגינו הוא פועל והרבה פעמים המידע שנאסף במהלך מעקב טוב יכול להכריע בזירה המשפטית.

המעקב והסברו
במעקה מתחקה החוקר הפרטי אחר מקום הימצאו של אדם ובוחנים בדקדוק את מעשיו במשך כל זמן המעקב. החוקר הפרטי לומד את התנהגותו של האדם הנתון במעקב ואת הרגליו, ואוסף ראיות שיסייעו אחר כך בזירה המשפטית. עושים מעקב כשמבקשים לאסוף מידע רב ככל האפשר בפרק זמן קצר או לחילופין אם חושדים שהנעקב יבצע במהלך הזמן שבו הוא נתון במעקב, מעשים שעשויים להוביל או לשמש כראיות בהמשך הדרך. המעקב הנפוץ ביותר הוא מעקב אחר בעל או אישה שנחשדים בבגידה, אבל מעקב יכול להתבצע גם אחר אנשים שחשודים בהסתרת רכוש גנוב, בהפצת מידע עסקי למתחרים ועוד.

כדי לעשות מעקב מקצועי ואיכותי ישנם כמה כללי יסוד שרצוי לשמור עליהם:
ראשית, רצוי שאת המעקב יבצע חוקר פרטי אשר ביצע מעקבים בעבר ויש לו את הידע, הניסיון והיכולת לבצע מעקב איכותי ומקצועי במינימום זמן. מטרת המעקב היא להשיג אינפורמציה; חוקר פרטי שיש לו ניסיון במעקבים, פיתח ראייה עם השנים שמאפשרת לו להפריד בין עיקר לתפל ולהבין בדיוק מה לחפש ואיפה.

חלק גדול מהמעקבים כולל מעקב תנועתי, כלומר מעקב עם כלי רכב. כשמבצעים מעקב צריך לבחור כלי רכב שתצא תועלת מן המעקב, צריך לכלול את התנאים הסביבתיים ולהתאים את אופי המעקב ואת מהלכו אליהם. חוקר פרטי טוב יתאים את עצמו לתנאים בשטח או לכל שינוי בלו"ז של האדם אחריו הוא עוקב. כשמבצעים מעקב חייבים להיות ערוכים לשינויים בלתי צפויים ולהתגבר על המכשולים מבלי לעורר חשד או תשומת לב, שהרי דיסקרטיות היא ראשונה במעלה.

לא פחות חשוב לשמור על המרחב הפרטי של הנעקב במהלך המעקב. אל לו לחוקר הפרטי להטריד את הנעקב שלו ויש לערוך כל מעקב תוך שמירה אופטימלית על החוק. זוהי אחת הסיבות בגללה כדאי לערוך את המעקב דרך בלש פרטי ולא לבד, שהרי מזמין המעקב יכול לפעמים [להיות להוט||לגלות להיטות רבה}} מדי ולסכן את המעקב בפזיזותו.

גם מעקב, כמו כל מבצע, דורש תכנון והכנות מראש. החוקר הפרטי צריך לעשות עבודת הכנה ששאפשר שתכלול תשאול של מזמין המעקב (אם הוא מכיר את סדר יומו של הנעקב) או מעקב קצר שילמד את החוקר הפרטי אודות הרגליו של האיש אחריו הוא עוקב. הכנה מראש מאפשרת לחוקר הפרטי לערוך מעקב תכליתי ככל האפשר ועל ידי כך להימנע מבזבוז זמן ומשאבים של מזמין המעקב.

מעקב מקצועי ייערך בדרך כלל על ידי שני חוקרים פרטיים סימולטנית וזאת במטרה למנוע טעיות אנוש או ליצור גיבוי במידה ואחד החוקרים נאלץ להפסיק את המעקב מסיבות שונות. גם חוקרים פרטיים הם בני אדם וחוקר פרטי [לבדו||אחד||יחיד}} אינו יכול לבצע מעקב במשך 24 שעות רצופות.

המטרה העיקרית של מעקב היא התוצר, כלומר הראיות שהחוקר הפרטי מעלה בחכתו. חלק עיקרי נוסף בכל מעקב מקצועי הוא ציוד מעקב מתקדם שיכלול מצלמת וידיאו, מצלמת סטילס וסאונד. במידה וחלק מהמעקב נערך בלילה צריך להתאים את הציוד מראש ולדאוג לאספקה של סוללות ושאר אזרים טכניים, על מנת להימנע ממצב שבו החוקר אינו יכול לתעד ראיות. חובה על החוקר הפרטי להכיר את הציוד הטכני שברשותו ולשלוט בו, על מנת שבשלב מאוחר יותר ראיות אלו יוכלו לשמש את הלקוח בשלב ההוכחה. כשעורכים סרט שכולל ראיות צריך לעשות זאת באופן מקצועי, הטוב ביותבמקצועיות ועל הצד הטוב היותר.

 
* שם מלא:
טלפון נייד:
* אימייל:
Captcha