מעקבים סמויים

מעקבים

בעולם בו ידע הוא כוח,אחת הדרכים להשיג אינפורמציה או ראייה חותכת היא על ידי מעקב. מעקב סמוי נותן אפשרות לחוקר הפרטי לאסוף מידע רב ככל האפשר עבור התיק בגינו הוא פועל ופעמים רבות המידע שהחוקר אוסף תוך כדי המעקב, עשויה להיות לו השפעה בזירה המשפטית.

הגדרת מעקב
במעקה מתחקה החוקר הפרטי אחר מקום הימצאו של אדם ובוחנים בדקדקנות את מעשיו במשך תקופת המעקב. החוקר הפרטי לומד את הרגליו ואת התנהגותו של הנעקב, ואוסף ראיות שיסייעו אחר כך בזירה המשפטית. עושים מעקב כשמבקשים לאסוף מידע רב ככל האפשר בפרק זמן קצר או לחילופין כשחושדים שהנעקב יבצע בזמן המוגדר למעקב, מעשים שעשויים להוביל או לשמש כראיות בהמשך הדרך. המעקב השכיח ביותר הוא מעקב אחר בעל או אישה שחשודים כי בגדו, אך יכול להיות מעקב גם אחר אנשים שחשודים בהסתרת רכוש גנוב, בהפצת מידע עסקי למתחרים ועוד.

על מנת לעשות מעקב מקצועי ואיכותי קיימים כמה כללי יסוד שצריך לשמור עליהם:
ראשית, מומלץ שאת המעקב יבצע חוקר פרטי אשר ביצע מעקבים בעבר ויש לו את הידע, הניסיון והיכולת לבצע מעקב איכותי ומקצועי במינימום זמן. מטרת המעקב היא להשיג מידע; חוקר פרטי בעל ניסיון במעקבים, פיתח עם השנים ראייה שמאפשרת לו להפריד בין עיקר לתפל ולהבין בדיוק מה לחפש ואיפה.

חלק גדול מהמעקבים כולל מעקב תנועתי, דהיינו מעקב עם כלי רכב. כשעוקבים יש לבחור כלי רכב שהמעקב יהיה יעיל, יש לכלול את התנאים הסביבתיים ולהתאים את אופי המעקב ואת מהלכו אליהם. חוקר פרטי טוב יתאים את עצמו לתנאים בשטח או לכל שינוי בלו"ז של הנעקב. כשמבצעים מעקב חייבים להיות מוכנים לשינויים לא צפויים ולהתגבר על המכשולים מבלי לעורר חשד או תשומת לב, שכן דיסקרטיות היא ראשונה במעלה.

לא פחות חשוב לשמור על המרחב הפרטי של הנעקב במהלך המעקב. אל לו לחוקר הפרטי להטריד את הנעקב שלו וצריך לבצע כל מעקב תוך שמירה אופטימלית על החוק. זוהי אחת הסיבות בגינה כדאי לבצע את המעקב דרך בלש פרטי ולא לבד, שהרי מזמין המעקב עלול לפעמים [להיות להוט||לגלות להיטות רבה}} מדי ולסכן את המעקב בפזיזותו.

גם מעקב, כמו כל מבצע, דורש תכנון והכנות מראש. על החוקר הפרטי לעשות עבודת הכנה שיכולה לכלול תשאול של מזמין המעקב (אם הוא מכיר את סדר היום של הנעקב) או מעקב קצר שילמד את החוקר הפרטי אודות הרגליו של האיש אחריו הוא עוקב. על ידי הכנה מראש, מתאפשר לחוקר הפרטי לבצע מעקב תכליתי ככל האפשר ועל ידי כך להימנע מבזבוז זמן ומשאבים של מזמין המעקב.

מעקב מקצועי יתבצע בדרך כלל על ידי שני חוקרים פרטיים בו זמנית וזאת על מנת למנוע טעיות אנוש או ליצור גיבוי במידה ואחד החוקרים חייב להפסיק את המעקב מסיבות שונות. גם חוקרים פרטיים הם אנשים וחוקר פרטי [לבדו||אחד||יחיד}} אינו יכול לערוך מעקב במשך 24 שעות רצופות.

מטרתו העיקרית של מעקב היא התוצר, כלומר הראיות שהחוקר הפרטי מוצא. כל מעקב יתבצע באמצעות ציוד מעקב מתקדם שיכלול מצלמת וידיאו, מצלמת סטילס וסאונד. במקרה שחלק מהמעקב מתבצע בלילה צריך להתאים את הציוד מראש ולדאוג לאספקה של סוללות ושאר אזרים טכניים, על מנת להימנע ממצב שבו החוקר אינו יכול לתעד ראיות. החוקר הפרטי צריך להכיר את הציוד הטכני שברשותו ולשלוט בו, על מנת שאחר כך אותן ראיות יוכלו לשמש את הלקוח בשלב ההוכחה. כשעורכים סרט שמכיל ראיות צריך לעשות זאת באופן מקצועי, הטוב ביותבמקצועיות ועל הצד הטוב היותר.

 
* שם מלא:
טלפון נייד:
* אימייל:
Captcha