מעקבים סמויים

חוקר במעקב

בעולם בו ידע הוא כוח,אחת הדרכים להשיג אינפורמציה או ראייה חותכת היא בעזרת מעקב. מעקב סמוי נותן אפשרות לחוקר הפרטי לאסוף מידע רב ככל האפשר עבור התיק בגינו הוא פועל והרבה פעמים המידע שנאסף במהלך מעקב טוב יכול להכריע בזירה המשפטית.

הגדרת מעקב
במעקב מתחקים אחר מקום הימצאו של אדם ובחינה מדוקדקת של מעשיו לאורך כל זמן המעקב. החוקר הפרטי לומד את התנהגותו של האדם הנתון במעקב ואת הרגליו, ואוסף ראיות שיעזרו לאחר מכן בזירה המשפטית. במעקבים משתמשים כשרוצים לאסוף אינפורמציה רבה ככל היותר בפרק זמן קצר או לחילופין אם חושדים שהנחקר יעשה בזמן שהוגדר למעקב, מעשים שביכולתם להוביל או לשמש כראיות בהמשך החקירה. המעקב השכיח ביותר הוא מעקב אחר בעל או אישה שחשודים בבגידה, אולם מעקב יכול להתבצע גם אחר אנשים שנחשדים בהסתרת רכוש גנוב, בהפצת מידע עסקי למתחרים וכיוצא בזה.

על מנת לעשות מעקב מקצועי ואיכותי קיימים כללי יסוד משפר שיש לשמור עליהם:
ראשית, עדיף שחוקר פרטי מנוסה בעל ידע ויכולת לבצע מעקב מקצועי בזמן הקצר ביותר יערוך את המעקב. מטרת המעקב היא להשיג מידע; חוקר פרטי שיש לו ניסיון במעקבים, פיתח ראייה עם השנים שמאפשרת לו להפריד בין עיקר לתפל ולהבין בדיוק מה לחפש ואיפה.

חלק ניכר מהמעקבים כולל מעקב תנועתי, דהיינו מעקב מתוך כלי רכב. כשמבצעים מעקב צריך לבחור כלי רכב שישתלב בתנועה ולא יבלוט בה. בלש פרטי שמבצע מעקב לא יבחר כלי רכב מיוחד או נוצץ אלא יעדיף רכב סטנדרטי. לעתים, בייחוד אם המעקב נמשך זמן רב, ישקול החוקר הפרטי להחליף את כלי הרכב במטרה לא לעורר את חשדו של הנעקב או למשוך אליו, אל החוקר, תשומת לב מיותרת. על מנת שהמעקב יהיה אפקטיבי, צריך לכלול את התנאים הסביבתיים ולהתאים את אופי המעקב ואת מהלכו אליהם. חוקר פרטי טוב יידע להתאים עצמו לתנאים בשטח או לכל שינוי בלו"ז של האדם אחריו הוא עוקב. כשמבצעים מעקב יש להיות מוכנים לתפניות לא צפויות ולהתגבר על המכשולים מבלי לעורר חשד או תשומת לב, כיוון ודיסקרטיות היא שם המשחק.

היכולת לשמור על המרחב הפרטים של הנעקב, היא לא פחות חשובה. אסור לחוקר הפרטי להטריד את הנעקב שלו וכל מעקב חייב להיעשות תוך שמירה אופטימלית על החוק. זוהי אחת הסיבות בגינה רצוי לערוך את המעקב בעזרת בלש פרטי ולא לבד, שהרי הלקוח עצמו יכול לפעמים [להיות להוט||לגלות להיטות רבה}} מדי ולסכן את המעקב בפזיזותו.

גם מעקב, כמו כל מבצע, דורש תכנון והכנות מראש. על החוקר הפרטי לבצע עבודת הכנה שעשויה לכלול תשאול של מזמין המעקב (אם מדובר באדם המכיר את סדר יומו של הנעקב) או מעקב קצר שילמד את החוקר הפרטי על הרגליו של האיש אחריו הוא עוקב. על ידי הכנה מראש, מתאפשר לחוקר הפרטי לערוך מעקב בעל תכלית מדוייקת ובכך להימנע מבזבוז זמן ומשאבים של מזמין המעקב.

מעקב מקצועי יתבצע בדרך כלל על ידי שני חוקרים פרטיים סימולטנית וזאת במטרה למנוע טעיות אנוש או ליצור גיבוי אם אחד החוקרים חייב להפסיק את המעקב מסיבות שונות. גם חוקרים פרטיים הם בני אדם וחוקר פרטי [לבדו||אחד||יחיד}} אינו יכול לעשות מעקב במהלך 24 שעות רצופות.

מטרתו העיקרית של מעקב היא התוצאה, כלומר הראיות שהחוקר הפרטי מוצא. חלק עיקרי נוסף בכל מעקב מקצועי הוא ציוד מעקב מתקדם שיכלול מצלמת וידיאו, מצלמת סטילס וסאונד. אם חלק מהמעקב נערך בלילה צריך להתאים את הציוד מראש ולדאוג לאספקה של סוללות ושאר אזרים טכניים, כדי לא להקלע למצב שבו החוקר לא יכול לתעד ראיות. החוקר הפרטי צריך להכיר את הציוד הטכני שברשותו ולשלוט בו, כדי שבשלב מאוחר יותר אותן ראיות יוכלו לשמש את הלקוח בשלב ההוכחה. כשעורכים סרט שיש בו ראיות צריך לעשות זאת באופן מקצועי, הטוב ביותבמקצועיות ועל הצד הטוב היותר.

 
* שם מלא:
טלפון נייד:
* אימייל:
Captcha