מעקבים סמויים

ידע הוא כוח

בעולם המודרני, בו ידע הוא כוח, דרך אחת להשגת אינפורמציה או ראייה שאינה משתמעת לשתי פנים היא באמצעות מעקב. מעקב סמוי מספק אפשרות לחוקר הפרטי לאסוף מידע רב ככל שניתן כדי ליצור את התיק של הלקוח ששכר אותו והרבה פעמים למידע שאסף החוקר במהלך המעקב יש השפעה בזירה המשפטית.

מה זה מעקב?
מעקב הוא התחקות אחר מקום הימצאו של אדם ובוחנים בדקדקנות את מעשיו לאורך כל זמן המעקב. החוקר הפרטי לומד את התנהגותו של האדם הנתון במעקב ואת הרגליו, ואוסף ראיות שיעזרו אחר כך בזירה המשפטית. עושים מעקב כשמבקשים לאסוף אינפורמציה רבה ככל האפשר בפרק זמן קצר או לחילופין אם חושדים שאדם מסוים יעשה במהלך הזמן שבו הוא נתון במעקב, מעשים שביכולתם להוביל או להוות ראיות בהמשך הדרך. המעקב הנפוץ ביותר הוא מעקב אחר בעל או אישה שחשודים כי בגדו, אבל אפשר לעקוב גם אחר אנשים שנחשדים בהסתרת רכוש גנוב, בהפצת מידע עסקי למתחרים וכיוצא בזה.

כדי לערוך מעקב מקצועי ואיכותי יש כללי יסוד משפר שרצוי לשמור עליהם:
ראשית, רצוי שחוקר פרטי מנוסה בעל ידע ויכולת לבצע מעקב מקצועי בזמן הקצר ביותר יערוך את המעקב. מטרת המעקב היא השגת אינפורמציה; חוקר פרטי שיש לו ניסיון במעקבים, פיתח ראייה עם השנים שמאפשרת לו להפריד בין עיקר לתפל ולהבין בדיוק מה לחפש ואיפה.

חלק ניכר מהמעקבים כולל מעקב תנועתי, כלומר מעקב מתוך כלי רכב. כשמבצעים מעקב יש לבחור כלי רכב שהמעקב יהיה יעיל, יש לכלול את התנאים הסביבתיים ולהתאים את אופי המעקב ואת מהלכו אליהם. חוקר פרטי טוב יתאים את עצמו לתנאים בשטח או לכל שינוי בלו"ז של הנעקב. כשמבצעים מעקב צריך להיערך לשינויים בלתי צפויים ולהתגבר על המכשולים מבלי לעורר חשד או תשומת לב, שכן דיסקרטיות היא הדבר החשוב ביותר.

לא פחות חשוב לשמור על המרחב הפרטי של הנעקב במהלך המעקב. אסור לחוקר הפרטי להטריד את הנעקב שלו וכל מעקב חייב להיעשות תוך שמירה מקסימלית על החוק. זוהי אחת הסיבות בגללה רצוי לבצע את המעקב בעזרת בלש פרטי ולא לבד, שכן הלקוח עצמו עלול לעתים קרובות [להיות להוט||לגלות להיטות רבה}} מדי ולסכן את המעקב בפזיזותו.

גם מעקב, כמו כל מבצע, דורש תכנון והכנות מראש. החוקר הפרטי צריך לבצע עבודת הכנה שעשויה לכלול תשאול של מזמין המעקב (במידה והוא מכיר את סדר יומו של הנעקב) או מעקב קצר שילמד את החוקר הפרטי על הרגליו של הנעקב. הכנה מראש מאפשרת לחוקר הפרטי לבצע מעקב תכליתי ככל האפשר ובכך להימנע מבזבוז זמן ומשאבים של הלקוח.

מעקב מקצועי יתבצע בדרך כלל על ידי שני חוקרים פרטיים בו זמנית וזאת על מנת למנוע טעיות אנוש או לוודא שיש גיבוי במידה ואחד החוקרים נאלץ להפסיק את המעקב מסיבות שונות. גם חוקרים פרטיים הם אנושיים וחוקר פרטי [לבדו||אחד||יחיד}} אינו יכול לערוך מעקב במשך 24 שעות רצופות.

המטרה העיקרית של מעקב היא התוצאה, כלומר הראיות שהחוקר הפרטי מוצא. מעקב מקצועי נערך בעזרת ציוד מעקב מתקדם שיכלול מצלמת וידיאו, מצלמת סטילס וסאונד. אם חלק מהמעקב מתבצע בלילה יש להתאים את הציוד מראש ולדאוג לאספקה של סוללות ושאר אזרים טכניים, על מנת להימנע ממצב שבו החוקר אינו יכול לתעד ראיות. החוקר הפרטי חייב להכיר את הציוד הטכני שברשותו ולשלוט בו, על מנת שאחר כך אותן ראיות יוכלו לשמש את הלקוח בשלב ההוכחה. כשעורכים סרט שיש בו ראיות צריך לעשות זאת בצורה מקצועית, הטובה ביותר.

 
* שם מלא:
טלפון נייד:
* אימייל:
Captcha