מעקבים סמויים

חוקר במעקב

בעולם המודרני, בו ידע הוא כוח, דרך אחת להשיג מידע או ראייה חותכת היא באמצעות מעקב. מעקב סמוי נותן אפשרות לחוקר הפרטי לאסוף כמה שיותר מידע עבור התיק בגינו הוא פועל והרבה פעמים המידע שהחוקר אוסף תוך כדי המעקב, עשויה להיות לו השפעה בזירה המשפטית.

מה זה מעקב?
במעקה מתחקה החוקר הפרטי אחר מקום הימצאו של אדם ובחינה מדוקדקת של מעשיו לאורך תקופת המעקב. החוקר הפרטי לומד את הרגליו ואת התנהגותו של הנעקב, ואוסף ראיות שיועילו אחר כך בזירה המשפטית. במעקבים משתמשים כשמעוניינים לאסוף אינפורמציה רבה ככל האפשר בפרק זמן קצר או לחילופין כשחושדים שהנחקר יעשה בזמן שהוגדר למעקב, מעשים שביכולתם להוביל או לשמש כראיות בהמשך החקירה. המעקב הנפוץ ביותר הוא מעקב אחר בעל או אישה שחשודים כי בגדו, אבל מעקב יכול להתבצע גם אחר אנשים שנחשדים בהסתרת רכוש גנוב, בהפצת מידע עסקי למתחרים וכיוב'.

המטרה לעשות מעקב מקצועי ואיכותי קיימים כללי יסוד משפר שרצוי לשמור עליהם:
ראשית, רצוי שחוקר פרטי מנוסה בעל ידע ויכולת לבצע מעקב מקצועי בזמן הקצר ביותר יערוך את המעקב. מטרת המעקב היא השגת מידע; חוקר פרטי שיש לו ניסיון במעקבים, רכש עם השנים את העין שמאפשרת לו להפריד בין עיקר לתפל ולהבין בדיוק מה לחפש ואיפה.

חלק גדול מהמעקבים כולל מעקב תנועתי, כלומר מעקב באמצעות כלי רכב. כשמבצעים מעקב צריך לבחור כלי רכב שישתלב בתנועה ולא יבלוט בה. בלש פרטי שמבצע מעקב לא יבחר כלי תחבורה מיוחד או נוצץ אלא יעדיף אוטו סטנדרטי. לפעמים, במיוחד אם המעקב נמשך לאורך הרבה זמן, החוקר יחליף את כלי הרכב בכדי לא לעורר את חשדו של הנעקב או למשוך אליו, אל החוקר, שימת לב יתרה. על מנת שהמעקב יהיה אפקטיבי, יש לכלול את התנאים הסביבתיים ולהתאים את אופי המעקב ואת מהלכו אליהם. חוקר פרטי טוב יידע להתאים עצמו לתנאים בשטח או לכל שינוי בלו"ז של האדם אחריו הוא עוקב. כשמבצעים מעקב חייבים להתכונן לתפניות בלתי צפויות ולהתגבר על המכשולים מבלי לעורר חשד או תשומת לב, שכן דיסקרטיות היא הדבר החשוב ביותר.

היכולת לשמור על המרחב הפרטים של הנעקב, היא לא פחות חשובה. אל לו לחוקר הפרטי להטריד את האדם אחריו הוא עוקב ויש לערוך כל מעקב תוך שמירה מרבית על החוק. זוהי אחת הסיבות בגינה רצוי לבצע את המעקב באמצעות בלש פרטי ולא לבד, שכן מזמין המעקב עשוי לעתים [להיות להוט||לגלות להיטות רבה}} מדי ולסכן את המעקב בפזיזותו.

כמו כל מבצע, גם מעקב דורש תכנון והכנות מראש. על החוקר הפרטי לעשות עבודת הכנה ששאפשר שתכלול תשאול של מזמין המעקב (אם הוא מכיר את סדר יומו של הנעקב) או מעקב קצר שילמד את החוקר הפרטי על הרגליו של הנעקב. הכנה מראש מאפשרת לחוקר הפרטי לבצע מעקב בעל תכלית מדוייקת ובכך להימנע מבזבוז זמן ומשאבים של מזמין המעקב.

מעקב מקצועי יתבצע בדרך כלל על ידי שני חוקרים פרטיים סימולטנית וזאת כדי למנוע טעיות אנוש או ליצור גיבוי במידה ואחד החוקרים נאלץ להפסיק את המעקב מסיבות שונות. גם חוקרים פרטיים הם אנשים וחוקר פרטי [לבדו||אחד||יחיד}} אינו יכול לבצע מעקב במהלך 24 שעות רצופות.

מטרתו העיקרית של מעקב היא התוצר, כלומר הראיות שהחוקר הפרטי מוצא. חלק עיקרי נוסף בכל מעקב מקצועי הוא ציוד מעקב מתקדם שיכלול מצלמת וידיאו, מצלמת סטילס וסאונד. אם חלק מהמעקב נערך בלילה צריך להתאים את הציוד מראש ולדאוג לאספקה של סוללות ושאר אזרים טכניים, כדי לא להקלע למצב שבו החוקר לא יכול לתעד ראיות. על החוקר הפרטי להכיר את הציוד הטכני שברשותו ולשלוט בו, על מנת שבשלב מאוחר יותר ראיות אלו יוכלו לשמש את הלקוח בשלב ההוכחה. כשעורכים סרט שכולל ראיות צריך לעשות זאת באופן מקצועי, הטוב ביותבמקצועיות ועל הצד הטוב היותר.

 
* שם מלא:
טלפון נייד:
* אימייל:
Captcha